O nás
Slovenský kriketový príbeh
 
Do roku 2000 bol kriket u nás úplne neznámym športom. Nemohli sme vidieť žiadne šoty v televízii, žiadne obrázky a články v novinách či časopisoch. Na druhej strane sú však noviny, časopisy aj televízia plné noviniek o našich národných športoch - futbale a ľadovom hokeji. Ak by ste sa niekoho opýtali, čo to vlastne kriket je, mohli ste dostať dve možné odpovede: ak by opýtaný vedel po anglicky mohol povedať, že je to svrček a ak nevedel anglicky jednoducho by Vám odpovedal, že nevie.
Ale niečo sa zmenilo. Čo? To je Slovenský kriketový príbeh.
 
Počas môjho pobytu vo Veľkej Británii v roku 1997 som objavil nový šport pod názvom kriket. Okamžite som vyskúšal zahrať si ho v klube Frampton CC (Gloucester). Keď som sa vrátil domov hľadal som tento šport u nás doma. Výsledok bol negatívny: na Slovensku kriket nie je!
V roku 1999 ma požiadali moji priatelia z Frampton CC, aby som sa pripojil k nim na Cricket tour  na Malorke, čo som aj urobil. Po návrate domov som sa rozhodol nájsť u nás doma niekoho, kto by vedel aspoň niečo o krikete. Ale výsledok bol zasa rovnaký: na Slovensku sa o tento šport nezaujíma nikto!
“Musím to urobiť sám“ povedal som si.
Preto som sa rozhodol v roku 2000 predstaviť kriket Slovákom a založiť prvý kriketový klub. Presvedčil som kamarátov z futbalového družstva a začali sme v našej dedine – Hájske (Nitriansky kraj). Naším vybavením bola jedna pálka a po domácky urobená bránka tzv. wicket a tiež dohoda s miestnym futbalovým klubom na používanie ich ihriska. Náš plán bol jednoduchý: Hrať kriket s každým, ale hlavne klásť dôraz na deti. Kontaktoval som Viedenský a Pražský kriketový klub, kvôli budúcej spolupráci. Navštívil som Vienna Winter Cup 2000 a stretol som tam zaujímavých ľudí, ktorí mi odovzdali výborné nápady.  V roku 2001 sme boli piati stabilní členovia, ktorí sa venovali kriketu. 20. mája 2001 sme sa zúčastnili na Slovensku po prvýkrát Európskeho kriketového dňa. Získali sme základné vybavenie začo som veľmi vďačný mojim anglickým priateľom z Frampton CC, ktorí nám veľmi pomohli. Rok 2002 bol pre nás rozhodujúci. Rozhodli sme sa začať s kriketom poriadne. Začali sme s tréningami každý pondelok (detský kriketový deň) a sobotu.  V roku 2003 sme klub oficiálne zaregistrovali a hrali sme aj prvé medzinárodné zápasy.
Ľudia na Slovensku zistili, že kriket je zaujímavá a relaxujúcu hra. Berieme kriket nielen ako šport, ale tiež ako určitý druh kultúry pre jednotlivcov aj celé rodiny. Sústredíme sa na zvyšovanie popularity hlavne v našom regióne a potom by sme ho chceli rozšíriť v celej krajine.
Niektorí hráči z nášho tímu prešli ku kriketu od najpopulárnejších športov u nás, ako sú futbal a hokej. Ďalším pozitívnym aspektom je, že aj ľudia, ktorí sa nikdy nevenovali športu sa zaujímajú o kriket. Toto hovorí o tom, že cesta ktorou sme sa vybrali je správna a musíme sa jej držať aj naďalej. Veríme, že po určitej dobe dosiahneme také výsledky, ktoré budú dokazovať, že naša ťažká práca nebola zbytočná.

Je pekné vidieť, že každý hráč z nášho tímu je hrdý na to, že sa stal členom veľkej kriketovej rodiny a všetci hráči sú z kriketu nadšení. Nadšenie ľudí okolo kriketu je dobrý základ pre novozaložený Slovenský národný kriketový tím a pre náš cieľ- dostať kriket medzi najpopulárnejšie športy v našej krajine. Vieme, že zvýšenie popularity kriketu medzi našimi ľuďmi nám zaberie veľa času, ale sme rozhodnutí urobiť to. Nepotrebujeme byť slávni, chceme jednoducho hrať kriket a naučiť ľudí tešiť sa z hrania a sledovania tejto zaujímavej a peknej hry.

                                                                                                                                                                                                  Vladimír Chudáčik